Plastická operace nosu - Rhinoplastika

Plastika nosu patří k nejzajímavějším a zároveň k nejtěžším operacím, jaké plastická chirurgie nabízí.

Jako dominanta obličeje dotváří nos celkový výraz. Často také propůjčuje svému nositeli určité charisma. Vždy je třeba vnímat nos jako součást celku. Většinou platí, že zmenšením nosu – nebo jeho části – získá obličej jemnější vzhled. Pokud však nejsou disproporce příliš velké, je zapotřebí zamýšlenou operaci pečlivě rozvážit.

Operací pak lze sice získat „tuctovou krásu“ ale za cenu ztráty osobitého vzezření a jedinečnosti. Je dobré se při rozhodování neřídit jen vlastními pocity, ale dát i na názor nejbližšího okolí.

Před operací

Pokud se tedy rozhodnete operaci podstoupit, je nutné s operatérem prodiskutovat operační plán – záměr. Jedlotlivé zásahy na nose samém – snesení hrbolu, zúžení měkké části, zkrácení délky, zvednutí hrotu – musí být uváženy v kontextu celého obličeji a jeho jednotlivých partií.

Není například vhodné

  1.  příliš zkracovat délku nosu, když z profilu příliš prominuje brada
  2.  příliš zužovat špičku, když jsou široké oblouky nozder atd.

Zájmem každého plastické chirurga je spokojenost klienta. A proto je dobré skloubit jeho přání s doporučením operatéra. I tak nemusí být výsledek operace zaručen ve smysluplné spokojenosti.

Hojení nosu má svá specifika a probíhá dlouhodobě. Může v dobrém ale i v špatném ovlivnit konečný výsledek.

Provedení - typy operací

Operaci nosu provádíme nejčasteji v lokální anestesii. Velkou výhodou je, že pacient odchází po operaci domů a i pooperační bolestivost je výrazně menší. Operace se provádí zavřenou nebo méně často otevřenou cestou.

3 typy operace nosu

  • operace tvrdého a měkkého nosu zároveň
  • operace tvrdého nosu (snesení hrbu)
  • operace měkkého nosu (zůžení, zmenšení bambulovité špičky)

Pooperační režim

Po každé operaci přikládáme na nos termoplastovou dlažku na 8-12 dnů. Na 2-3 dny se vkládá tamponáda do nosních dírek z mastného mulu. Dýchání je možné jen ústy. Průvodním znakem operace je vytvoření otoku a modřinek kolem očí, a to různé míře v závislosti na rozsahu operace.

Doporučujeme zvýšenou polohu hlavy na lůžku alespoň v prvních 3 dnech. Pro první měsíce je dobré se vyhýbat míčovým hrám.

Máte zájem o tento zákrok?
Kontaktujte nás

Tento web je chráněn službou reCaptcha. Platí Zásady zpracování osobních údajů a Obchodní podmínky firmy Google.