Excise - odstranění kožních útvarů,
odstranění znamének
Na kůži, v kůži a v podkoží se mohou v průběhu života objevit různé útvary, které mohou svého nositele obtěžovat jak v běžném životě tak i svým nevábným vzhledem.
Přes svou různorodost a množství variant bývají kožní útvary laickou veřejností označováný souhrně jako „znaménka“ nebo „ bradavice“.
Důvody k odstranění:
1. možnost zhoubného kožního nádoru
2. možnost poranění (oděvem, při sportu, při pracovní činnosti) a následné komplikované hojení
3. estetické důvody
4. prevence
Ad 1) Každý nově vzniklý útvar nebo nehojící se afekce by měla být zkontrolována lékařem.Změna sytosti pigmentu nebo jeho okrajů,stejně jako svědění a zrychlený růst – často znamenají změnu charakteru útvaru.Správným postupem je vyříznutí takového ložiska -s lemem zdravé tkáně-a histologické vyšetření.
Ad 2) Poranění a následné krvácení může postiženého omezit v pracovním nebo společenském životě. Následné odstranění poraněného útvaru a jeho histologické vyšetření je pak zcela na místě.
Ad 3) Pacienti s mnohočetným výsevem nejrůznějších kožních útvarů oprávněně pociťují obavy a vyhýbají se některým formám společenského styku (koupání, opalování, strach z intimity)
Ad 4) Prevence – naplňuje podstatu myšlenky: „když už se to odstraní, tak se to už nezvrhne“. Chronickým působením i na prvotně neškodný kožní útvar může dojít ke změně jeho charakteru a může dojít ke vzniku nádoru-třeba jen v jeho části.(dlouhodobé mikrodráždění oděvem, exposice UV zářením, působení různých chemických látek)
Metody odstranění:
Po vyšetření pacienta a podle charakteru kožního útvaru rozhodne o způsobu jeho odstranění chirurg.
Nejčastější metodou je excise a následné sešití kůže.V některých případecl lze použít Laser nebo radioskalpel. Histologické vyšetření odstraněného by mělo být samozřejmostí.