MUDr. Alexandr Šimek je specialista na zákrok plastika víček na portálu estheticon.cz
Estetický význam této partie obličeje je mimořádně velký. Při společenské komunikaci jsou oči a tím i jejich bezprostřední okolí nejvíce vystaveny pohledům okolí. Stav – kondice – očních víček se tak stává indikátorem k posouzení věkové kategorie jejich nositele a to i přes důmyslné kosmetické úpravy.
Z těchto důvodů patří také operace dolních a horních víček v plastické chirurgii k těm nejčastěji prováděným.
Vznik a podstata problému:
Výsledkem pak je ztráta elasticity kůže a její atrofické změny, ke kterým se přidávájí atrofické a degenerativní změny kruhových očních svalů.
Obrazem těchto změn je nadbytek kůže a její nařasení umocněné prohlubujícími se vráskami.
Za předpokladu správně provedené operace a při dodržení pooperačního režimu jsou výsledky operace očních víček velmi pěkné
Hojení je ve drtivé většině velmi rychlé,což je podmíněno výborným prokrvením-což platí pro celý obličej.
Vzhledem k asymetrii obličeji je nutno si uvědomit,že vedené řezy -potažmo jizvy- nemusí být zrcadlově stejné. Po vypnutí očních víček může rovně opticky vystoupit, eventuálně již před operací přítomná, asymetrie očí nebo obočí.
Jizvy bývají zpočátku nápadné svou načervenalou barvou, která vybledne v čase, a tak přestože nezmizí, stanou se nenápadnými. Při otevřených očích jsou pak na horních očních víčkách prakticky nepostřehnutelné. V časné fázi hojení může být u některých typů kůže tendence k hypertrofii jizev, která je však s odstupem času vystřídána fazí resorbční. Toto lze ovlivnit tlakovými masážemi jizev.
Komplikace můžou nastat nesnášenlivostí šicího materiálu, nebo bodovým rozestupem operační rány (otok, hematom, lokální zánět). Přitomnost zarudnutí okolí jizev nemusí být často projevem reakce na šicí materiál,ale aplikací různých „hojivých mastí“, které obsahují alergizující komponenty.