Často kladené otázky

Může větší prsní implantát škodit páteři?

Při správném držení těla ne.

Doporučil bych spíše sonografické vyšetření-ultrazvuk. Je daleko šetrnější a má srovnatelnou výtěžnost.

To je velmi individuální. Záleží na velikosti implantátů a hlavně typu a charakteru kůže a podkoží. Orientačně: 4-6 týdnů.

Poloha implantátů nijak neovlivní možnost mít dítě. Co se týče možnosti kojení s implantáty – odpověď je stejná. Jak při uložení pod sval, tak i při uložení pod žlázu, není kojení ovlivněno.

Návrat k běžným denním pohybovým aktivitám je možný po měsíci. Aktivně sportovat lze zhruba po 3 měsících, ale s pevnou podprsenkou.

Mamologické vyšetření je vhodné, nelze jej však vyžadovat. Jen v případech, kdy je pacientka již sledována pro potíže, vyžadujeme vyjádření mammologa.

Pro ošetřování jakýchkoli jizev je nevhodnější promazávat je neutrálním tukem – olejem. Obvykle není nic dalšího potřeba. Pokud jizvení probíhá komplikovaně – pak je nutné se řídit radou ošetřujícího lékaře.

To by se na slušném pracovišti stát nemělo. Tuto otázku je třeba probrat před operací. Vždy musíte mít možnost se spojit se svým operatérem nebo s pověřeným zástupcem a problém řešit.

Pokud se vyskytne změna citlivosti jedné nebo obou bradavek, tak spíše ve smyslu zvýšené citlivosti. Pokud je jednostranná necitlivost – může být způsobena přerušením drobného senzitivního nervu – přístup z podpaží – při jeho abnormálním větvení. Změny citlivosti bývají většinou přechodné a časem se upraví samy.

Dá se jednoznačně říct, že ne. Nikdy nebyla prokázána žádná souvislost. Proč se tedy vyskytuje onemocnění rakovinou prsu u žen s implantáty? Vysvětlení je jednoduché – rizikové faktory a genetické předpoklady působí bez ohledu na to, zda si žena nechala nebo nenechala implantáty voperovat. Jinak řečeno – pokud má žena ve svém osudu, že onemocní karcinomem prsu, tak tomu nezabrání, ať už implantáty má nebo ne. Při počtu milionů žen s implantáty je to proto zcela logické.

V současné době je na trhu velké množství značek a typů implantátů. Různá pracoviště preferují různé typy implantátu. Výrobní technologie a použité materiály jsou u všech v podstatě stejné. Se všemi lze dosáhnout výborných výsledků. Preference toho či onoho výrobce je pak spíše módní – prestižní záležitostí nebo otázkou ceny.

V běžném denním životě je to prakticky vyloučeno. Umím si představit, že by mohlo dojít k ruptuře – prasknutí – při havarii v autě – nárazem hrudníku na palubní desku. Poškození implantátu by však v tomto případě bylo druhořadé, vzhledem k vážnému stavu jeho nositelky.

Pokud nečiní potíže, není třeba je vyndávat nebo měnit. Implantáty nemají svojí expiraci – tedy nějaké datum do kdy by měly být z těla odstraněny.

Podprsenka by měla splňovat 4 základní požadavky:

 1. těsně přiléhat k hrudníku pod prsy

 2. prsa dostatečně podpírat (proti gravitaci)

 3. neutiskovat prsa (správná velikost košíčků)

 4. netlačit implantáty kamkoli z místa jejich uložení (zcela nevhodné jsou „pushupky“ – při chronickém působení takové podprsenky jsou implantáty neustále tlačeny do středu hrudníku k sobě. Po čase pak dotyčná zjistí, že dvorce a bradavky má mimo střed implantátů.

Ne. Proti gustu žádný dišputát. Podmínkou je jen dobrý zdravotní stav.

V malých dávkách je to možné po měsíci. Samotné jizvičky bych doporučil chránit vhodným krémem (vysoký UV faktor) ještě další 3 měsíce.